CMS, jinak také Content Management Systém, česky pak redakční či publikační systém, je software, který uživatelům zajišťuje rychlou a jednoduchou správu obsahu webových stránek. Dnes je zpravidla chápán jako webová aplikace.
V současné zrychlené době je potřeba mít vše k dispozici během chviličky. Dalo by se říct, že vývoj redakčních systémů začal již s prvními weby, někdy také nazývanými statické. Ty vznikaly mezi lety 1990 a 2000, kdy jejich tvůrce ručně psal daným stránkám kompletní HTML. Pakliže byl majitel stránek neznalý kódování, musel dané publikace předat vývojářům, což stálo peníze a především čas. Zhruba od roku 1995 se situace začala zlepšovat. Díky rozšíření webových jazyků (např. PHP nebo ASP) se administrace stala o něco jednodušší záležitostí. Na internetu se tak mohly objevit aktuální zprávy bez zbytečného prodlení.
Od roku 2000 se evoluce CMS posunula na zcela jinou úroveň. Vývojáři nyní mohou manipulovat se strukturou webu a dodat mu tak často potřebnou hierarchii. Postupným zjednodušováním se uživatelské rozhraní stalo příznivějším i pro správce, kteří příliš nerozumí technologiím. Pro formátování textu pak již není nutná znalost jazyka HTML, o tvorbu a úpravu dokumentů se postarají markdown editory, případně jednodušší WYSIWYG editor, jenž je vhodný především pro běžné uživatele.
Základní funkce CMS lze rozdělit na administrátorské a uživatelské. Hlavní funkcí je již zmíněná tvorba, úprava a publikace dokumentů. Dále však můžeme zmínit správu souborů, obrázků, případně celých galerií, kalendáře nebo například správu komentářů či jiných prvků pro získávání zpětné vazby. Administrátor webu má ve svých rukách mimo jiné i správu struktury webu, včetně automatického generování nejrůznějších navigačních prvků. Přehled má také o uživatelích – vidí, kdo a kde provedl jakou změnu, případně může jednotlivcům udělit práva, např. pro vytváření obsahu nebo jeho schvalování a publikaci.
CMS vám také může pomoci se zviditelněním vašich webových stránek a podpoří váš obsah i při šíření na sociálních sítích, například správou meta tagů či obrázků, které se zobrazí při sdílení na Facebooku či Twitteru. Poskytne také SEO-friendly URL. Výhodou redakčních systémů pak zůstává i fakt, že obsah stránek tvoří editoři, kteří nemusí o tvorbě internetových stránek vědět zhola nic.
Společnost Arsyline poskytuje v rámci tvorby webu na míru svůj vlastní redakční systém ARSY2022, který vám díky intuitivnímu ovládání umožní webové stránky jednoduše editovat. Současně nabídne mnoho dalších funkcí, které jistě oceníte. Alespoň ty nejběžnější z nich jsme se Vám rozhodli přiblížit stručně níže.
Základní funkce moderního CMS
- správa obsahu hlavního menu včetně struktury webu
- tvorba obsahu pomocí editoru s intuitivním ovládáním jako je například MS Word
- tvorba libovolných formulářů
- přidělování práv pro uživatele do systému
- historie – možnost vrátit se k rozpracovanému textu, uchovávání změn
- zaznamenávání aktivity uživatelů – přehled o tom, kdo udělal na webu jakou změnu
Jazykové mutace
- možnost spravovat různé jazykové verze (EN, DE, RU, SK, PL, UA a další)
- možnost používat také systém administrace v různých jazycích
Funkce CMS pro zvyšování viditelnosti webu
- možnost propagovat jednotlivé texty na sociálních sítích, správa obrázků, které se generují na Facebook a Twitter při sdílení obsahu, likovací tlačítka
- možnost zlepšovat pozici a viditelnost ve vyhledávačích pomocí popisu a klíčových slov, která se zadávají přímo do administrace a jsou součástí každého článku
- možnost aktivně budovat databázi klientů, přicházejících na web a dále s nimi pracovat, například rozesílat e-maily nebo si je různě rozdělovat a filtrovat.
- Možnost sestavovat a řídit v administraci mailing případně napojit na externí mailový systém (smartmailing, ecoMail a další)